Jak wiadomo, człowiek może uzależnić się nie tylko od alkoholu, ale także od innych substancji psychoaktywnych. Substancje psychoaktywne są to takie środki chemiczne, które poprzez swoje działanie na organizm człowieka powodują zmiany w jego samopoczuciu oraz zmieniony (zafałszowany) odbiór otaczającej go rzeczywistości. Przyjmowanie tych substancji wiąże się z bardzo dużym prawdopodobieństwem uzależnienia się.
Coraz częściej spotykamy tzw. uzależnienia mieszane, gdzie oprócz objawów uzależnienia od alkoholu obecne są także objawy uzależnienia od innych substancji psychoaktywnych.
Pomimo czynionych wysiłków nie zawsze udaje się ustrzec dziecko przed narkotykami. Wszechobecna ciekawość nowych wrażeń, przy nieświadomości skutków pcha młodych do eksperymentowania najczęściej w tajemnicy przed dorosłymi. Dlatego warto znać sygnały, które mogą świadczyć o przyjmowania substancji psychoaktywnych.
Najważniejsze spośród nich to:
- nieoczekiwane i powtarzające się zmiany nastroju,
- źrenice opornie reagujące na światło,
- niespotykana dotąd agresja,
- utrata lub nagły wzrost apetytu,
- ospałość i senność,
- niezwykłe plamy, zapachy lub znaki na ciele i ubraniu,
- niespotykane dotąd akcesoria w postaci resztek narkotyków w niewielkich woreczkach foliowych, lufki fajeczki domowej roboty itp.
U osoby odurzającej się często można zauważyć stopniowy zanik zainteresowania szkołą, hobby, przyjaciółmi, nowe znajomości, „dziwne” telefony, używanie slangu charakterystycznego dla środowisk „biorących”, zwiększone ilości dowiedzionych kłamstw, znikanie pieniędzy lub wartościowych rzeczy z domu.
Podział według Światowej Organizacji Zdrowia:
- Opiaty np. heroina, morfina
- Psychostymulanty np. amfetamina, metamfetamina
- Kokaina
- Marihuana i haszysz
- Halucynogeny np. DMT
- Psychodeliki np. LSD-25
- Środki lotne – kleje
- Leki uspokajające i barbiturany
- nikotyna
- alkohol